DOC | Lege cu dedicație pentru von...
Un amendament propus de deputatul PAS Igor Chiriac prevede modificarea procedurii de numire a membrilor comisiilor de evaluare externă, astfel încât aceștia să poată fi desemnați cu 51 de voturi în Parlament, adică cu votul majorității simple, nu cu 61, cum era până acum. Măsura vine după ce, la precedenta ședință a legislativului, din 26 […] Articolul DOC | Lege cu dedicație pentru von Hebel? PAS propune ca membrii comisiilor de vetting să fie numiți cu 51 de voturi în Parlament apare prima dată în ZIUA.md.

Ultimele știri la acest subiect

19:30 05/03
Legea care permite numirea olandezului Herman von Hebel în Comisia de evaluare externă a procurorilor a fost promulgată în aceeași zi în care a fost votată în Parlament. Președinta Maia Sandu a semnat decretul de promulgare, documentul fiind publicat pe site-ul oficial al Președinției. Actul legislativ a fost adoptat mai devreme de majoritatea parlamentară PAS, […] Articolul DOC | Maia Sandu promulgă legea care deblochează numirea lui Herman von Hebel în Comisia de Vetting apare prima dată în SafeNews este un portal de știri din Republica Moldova care reflectă evenimentele la zi, din țară și din întreaga lume, cu accent pe justiție, politică și integritate socială.
18:40 05/03
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a promulgat legea adoptată de majoritatea parlamentară PAS care modifică procedura de numire a membrilor Comisiei pentru vettingul procurorilor și deschide calea pentru desemnarea lui Herman von Hebel. Documentul prevede că membrii Comisiei Vetting propuși de partenerii internaționali pot fi aprobați cu votul majorității simple a deputaților, adică 51 de …
18:40 05/03
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a promulgat legea adoptată în regim de urgență de majoritatea parlamentară a Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), care modifică procedura de numire a membrilor în Comisia de evaluare externă a integrității etice și financiare a procurorilor.Decretul de promulgare a fost publicat pe site-ul Președinției la scurt timp după votul din Parlament, modificarea legislativă fiind adoptată pentru a permite numirea juristului olandez Herman von Hebel în Comisia de Vetting.Amendament adoptat după eșecul numiriiÎn ședința de astăzi a Parlamentului, 55 de deputați PAS, inclusiv Dinu Plîngău, au votat pentru modificarea numărului de voturi necesare pentru numirea membrilor comisiei de evaluare.Amendamentul a fost introdus peste noapte într-un pachet de legi care fusese deja votat în prima lectură, după ce majoritatea parlamentară nu a reușit anterior să obțină voturile necesare pentru numirea lui Herman von Hebel.Săptămâna trecută, Parlamentul nu a reușit să numească doi membri ai comisiei – pe Bernard Lavigne și Herman von Hebel – deoarece opoziția a votat împotrivă.Cum se schimbă proceduraPotrivit noilor prevederi, dacă o rezoluție de numire nu obține numărul necesar de voturi în plen, candidatura va fi reexaminată de Comisia parlamentară juridică. Dacă aceiași candidați sunt menținuți, comisia va înainta din nou proiectul de hotărâre Parlamentului, iar acesta va putea fi adoptat cu votul majorității simple a deputaților aleși.Critici dure din partea opozițieiOpoziția a criticat dur procedura, acuzând majoritatea că modifică regulile în timpul procesului și ignoră recomandările Comisia de la Veneția.Vicepreședintele Parlamentului, Vlad Batrîncea, a declarat că amendamentul „sfidează orice logică”, deoarece candidatura fusese deja respinsă de 61 de deputați, iar procedura ar fi trebuit considerată încheiată.La rândul său, deputatul Alexander Verșinin a calificat acțiunile majorității drept „neconstituționale” și a cerut intervenția Centrul Național Anticorupție, susținând că situația ar reprezenta „un act grav de corupție și trafic de influență”.Autorul amendamentului, deputatul PAS Igor Chiriac, a respins criticile și a declarat că modificările sunt „corecte și în limitele legii”.Anterior, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a declarat că guvernarea nu va permite opoziției să blocheze reforma justiției și procedura de vetting.Potrivit lui Grosu, situația nu reprezintă „o schimbare a regulilor jocului în timpul desfășurării lui”, ci o soluție pentru depășirea blocajelor apărute în procesul de reformă.
18:30 05/03
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a promulgat legea adoptată cu scandal de majoritatea PAS, în ședința de astăzi a Parlamentului, ca să-l poată vota pe Herman von Hebel în Comisia de evaluare externă a integrității etice și financiare a procurorilor.
18:10 05/03
Amendamentul prin care Herman von Hebel poate fi numit cu 51 de voturi în Parlament a fost adoptat, după ce deputații din Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) au aprobat modificarea legii care prevede sancționarea penală a amenințării sau agresării judecătorilor și procurorilor. Astfel, printr-un amendament votat pe 5 martie, cu 55 de voturi, în lectura...
17:50 05/03
Maia Sandu a promulgat legea care permite numirea lui Herman von Hebel în comisia de evaluare a procurorilor. Președinta a semnat decretul la câteva ore după adoptarea deciziei în Legislativ, au confirmat pentru Realitatea surse din cadrul instituțiilor statului. Deocamdată, decretul nu este publicat pe site-ul Președinției. Conform legii, prevederile ar urma să intre în […] Articolul Maia Sandu a promulgat legea care permite numirea lui Herman von Hebel în comisia de evaluare a procurorilor apare prima dată în Realitatea.md.
17:40 05/03
Parlamentul a votat amendamentul prin care Herman von Hebel poate fi numit cu 51 de voturi, în loc de 61, cum era prevăzut anterior. Modificarea legislativă include și sancțiuni penale pentru amenințarea sau agresarea judecătorilor și procurorilor. Documentul a inclus și un amendament al PAS privind numirea membrilor comisiilor de evaluare a judecătorilor și procurorilor. […] Articolul Parlamentul aprobă amendamentul care permite numirea lui Herman von Hebel cu 51 de voturi apare prima dată în DemocracyMD.
17:20 05/03
Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) a votat un amendament care permite ca membrii Comisiei Vetting, propuși de partenerii internaționali, să fie aprobați cu votul a 51 de deputați și nu 61. Amendamentul s-a regăsit într-o inițiativă legislativă care prevede „fortificarea securității judecătorilor” și a fost votată doar de majoritatea parlamentară, acumulând 55 de voturi. Se […] The post PAS a votat: membrii Comisiei Vetting vor putea fi aleși cu 51 de voturi. Opoziția: vom contesta la CC appeared first on NewsMaker.
16:40 05/03
Parlamentul a adoptat cu votul a 55 de deputați un amendament care modifică numărul de voturi necesare pentru numirea candidaților în comisia de evaluare externă (vetting). Modificarea a fost susținută de deputații PAS, inclusiv de Dinu Plîngău, și a fost introdusă la un pachet de legi deja votat în prima lectură. Amendamentul a fost propus […] The post Scandal în Parlament: PAS a schimbat legea pentru a-l putea alege pe Herman von Hebel în Comisia Vetting appeared first on Omniapres.
16:10 05/03
Majoritatea parlamentară a deblocat procedura de numire a experților internaționali în comisiile pentru evaluarea externă a judecătorilor și procurorilor, după tentativa eșuată de a-i promova pe Bernard Lavigne și Herman von Hebel în Comisia de evaluare a procurorilor.
16:10 05/03
Majoritatea parlamentară a deblocat procedura de numire a experților internaționali în comisiile pentru evaluarea externă a judecătorilor și procurorilor, după tentativa eșuată de a-i promova pe Bernard Lavigne și Herman von Hebel în Comisia de evaluare a procurorilor.
15:50 05/03
Parlamentul Republicii Moldova a aprobat un amendament legislativ care permite numirea membrilor în comisiile de evaluare externă a judecătorilor și procurorilor și cu votul majorității simple, în anumite condiții. Modificarea a fost adoptată în cadrul unui proiect de lege ce introduce și sancțiuni penale pentru amenințarea sau agresarea judecătorilor și procurorilor.Amendamentul a fost înaintat de fracțiunea Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) și introduce o măsură subsidiară pentru desemnarea membrilor acestor comisii. Conform legislației în vigoare, aceștia trebuie numiți cu votul a trei cincimi din numărul deputaților aleși. Până acum însă legea nu prevedea ce se întâmplă dacă acest prag nu este atins.Autorii amendamentului susțin că această lacună legislativă ar putea bloca procesul de evaluare externă a judecătorilor și procurorilor, mai ales în contextul termenelor limită stabilite pentru reforma justiției. Potrivit documentului, lipsa unei soluții ar putea afecta grav procesul, în condițiile în care termenul-limită pentru finalizarea evaluării este 31 decembrie 2026.Opoziția parlamentară a criticat inițiativa, acuzând majoritatea că modifică regulile pentru a facilita numirea unor persoane concrete în funcții. În replică, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a declarat că autoritățile de la Chișinău s-au consultat cu partenerii de dezvoltare înainte de a propune schimbările legislative.Totodată, Grosu i-a luat apărarea lui Herman von Hebel, subliniind că statul nu are nicio pretenție morală sau juridică față de acesta. 
14:40 05/03
Amendamentul prin care Herman von Hebel poate fi numit cu 51 de voturi în Parlament a fost votat. Deputații au aprobat modificarea legii, prin care amenințarea sau agresarea judecătorilor și procurorilor va fi sancționată penal. La document a fost înaintat și un amendament al PAS, care prevede numirea membrilor în comisiile de evaluare a judecătorilor […] Articolul Amendamentul prin care Herman von Hebel poate fi numit cu 51 de voturi în Parlament a fost votat apare prima dată în Realitatea.md.
14:10 05/03
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a confirmat că fracțiunea majoritară, Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), ia în calcul reducerea pragului de vot necesar pentru numirea fostului președinte al Comisiei Pre-Vetting, Herman von Hebel, în funcția de membru al Comisiei de Evaluare a procurorilor. Săptămâna trecută, proiectul nu a fost adoptat, întrucât doar 53 de deputați PAS...
13:40 05/03
Deputații PAS din Parlament au înregistrat, miercuri, un amendament la legea privind evaluarea judecătorilor și procurorilor, pentru a mișcora numărul de voturi, de la 61 la 51, pentru numirea membrilor comisiilor de vetting. Propunerea vine după ce săptămâna trecută doi candidați selectați de Comisia Juridică
13:10 05/03
Președintele Parlamentului Igor Grosu a recunoscut că fracțiunea majoritară intenționează să coboare pragul de vot pentru a alege candidatura fostului președinte al Comisiei Pre-Vetting, Herman von Hebel, în funcția de membru al Comisiei de Evaluare a procurorilor. Săptămâna trecută, proiectul a picat din cauză că doar au votat 53 de deputați PAS „pentru” în condițiile în care pentru adoptare erau necesare cel puțin 61 de sufragii.
13:00 05/03
După ce numirea lui Herman von Hebel în Comisia Vetting a eșuat, PAS a venit cu un amendament, înregistrat pe 4 martie. Deputatul PAS, Igor Chiriac, care a înaintat amendamentul, a spus că acesta este un mecanism de deblocare a situației. Dacă candidații externi nu întrunesc numărul de voturi cerut – 61 – Comisia juridică […] The post Membrii Comisiei Vetting vor putea fi aleși cu 51, nu 61 de voturi. Amendament PAS appeared first on NewsMaker.
12:30 05/03
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, afirmă că Partidul Acțiune și Solidaritate a discutat cu partenerii de dezvoltare despre amendamentul care ar permite numirea juristului olandez Herman von Hebel în Comisia de evaluare a procurorilor cu majoritate simplă, adică 51 de voturi. Potrivit speakerului, autoritățile din Republica Moldova nu au niciun fel de obiecții față de acesta, […] The post VIDEO // Grosu: Nu avem nicio pretenție juridică sau morală față de Herman von Hebel appeared first on Omniapres.
12:20 05/03
După ce numirea lui Herman von Hebel în Comisia Vetting a eșuat, PAS a venit cu un amendament, înregistrat pe 4 martie. Deputatul PAS, Igor Chiriac, care a înaintat amendamentul, a spus că acesta este un mecanism de deblocare a situației. Dacă candidații externi nu întrunesc numărul de voturi cerut – 61 – Comisia juridică […] The post „Am propus un mecanism de deblocare a situației”: Amendamentul PAS, după eșecul la numirea lui Herman von Hebel appeared first on NewsMaker.
12:10 05/03
PAS a înregistrat aseară un amendament la legea privind evaluarea judecătorilor, prin care schimba modul de numire a membrilor acesteia și anume micșorează numărul de voturi necesare de la 61 la 51. Propunerea vine după eșecul de săptămâna trecută, când opoziția a refuzat să-l voteze pe olandezul Herman von Hebel, considerându-l o persoană controversată, fiind … Articolul Modificări cu dedicație. PAS schimbă legea ca să-l numească pe Herman von Hebel la Comisia Vetting apare prima dată în Punctul pe i.
12:00 05/03
Igor Grosu susține că PAS a discutat cu partenerii de dezvoltare despre amendamentul prin care Herman von Hebel să poată fi numit cu 51 de voturi în Comisia de evaluare a procurorilor. Speakerul afirmă că autoritățile din Moldova nu au pretenții la juristul olandez, nici din punct de vedere juridic, nici moral. Conform președintelui Parlamentului, […] Articolul De ce se vrea numirea lui von Hebel în Comisia de evaluare a procurorilor? Grosu: Juridic, moral, nu avem pretenții  apare prima dată în Realitatea.md.
11:40 05/03
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, susține modificarea legislației astfel încât fostul președinte al Comisiei de pre-vetting, Herman von Hebel, să poată fi numit membru al Comisiei de vetting cu majoritate simplă în Parlament, și nu cu 61 de voturi, cum prevedea până acum legea. Declarațiile au fost făcute după ce, săptămâna trecută, candidatura lui von Hebel […] Articolul VIDEO | Grosu sare în apărarea lui Herman von Hebel și justifică modificarea legii pentru numirea acestuia în Comisia de vetting apare prima dată în ZIUA.md.
11:30 05/03
Un amendament legislativ propus de deputatul PAS Igor Chiriac prevede modificarea procedurii de numire a membrilor comisiilor de evaluare externă (vetting), astfel încît aceștia să poată fi desemnați cu votul majorității simple a deputaților din Parlament.Potrivit documentului, amendamentul a fost înaintat la proiectul de lege privind modificarea unor acte normative referitoare la fortificarea
11:20 05/03
PAS vrea să voteze numirea lui Herman von Hebel în Comisia privind evaluarea procurorilor prin majoritate simplă. Proiectul a fost înaintat de deputatul Igor Chiriac.  Informația a fost făcută publică de către deputatul „Partidului Nostru”, Alexandru Berlinschi. Conform oficialului, proiectul unui amendament a fost înregistrat la Comisia juridică numiri și imunități. „Ieri, pe sub masă […] Articolul PAS vrea să schimbe legea, pentru a-l numi pe Herman von Hebel în Comisia de evaluare a procurorilor apare prima dată în Realitatea.md.
©2004—2026 News.yam.md. Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.