Why Russian consumers are buying fewer vegetables
Radio Moldova,
23 august 2025 13:10
Fresh vegetable sales in Russia have plummeted. Their sales volume dropped by 2.6% over the year to July 2025, according to data from Nielsen, which was cited by the Russian business daily Kommersant.
• • •
Alte ştiri de Radio Moldova
Acum 15 minute
22:30
BNS pregătește lansarea unui chatbot cu inteligență artificială pentru interpretarea datelor statistice # Radio Moldova
Biroul Național de Statistică (BNS) pregătește lansarea unui chatbot bazat pe inteligență artificială pentru interpretarea datelor statistice. Anunțul a fost făcut de Oleg Cara, directorul instituției, la emisiunea PE FAȚĂ de la Moldova1. Instrumentul va ajuta utilizatorii să înțeleagă și să interpreteze mai ușor datele statistice.
Acum o oră
22:10
Tudor Topor, vinificatorul care a ridicat Vinăria Ungheni din temelie, a împlinit 90 de ani # Radio Moldova
Un vinificator din Ungheni, care, timp de șase decenii a transformat pasiunea în măiestrie, combinând tradiția cu inovația, a ajuns la vârsta de 90 de ani. Tudor Topor este un simbol al acestui domeniu. În urma sa au rămas fabrici modernizate, rețete originale și mărci de vin apreciate peste hotare. Colegii, discipolii și pasionații de vin l-au omagiat pentru dedicarea și pasiunea sa.
21:50
Necesarul de gaze pentru anul gazier 2025 - 2026, asigurat în proporție de 80%, anunță ministrul Energiei # Radio Moldova
R. Moldova a achiziționat aproximativ 620 de milioane de metri cubi de gaze, cantitate ce ar acoperi consumul estimat până în septembrie 2026, a anunțat ministrul Energiei, Dorin Junghietu, la emisiunea ÎN CONTEXT de la Moldova 1. Potrivit ministrului, după finalizarea achizițiilor pentru anul gazier 2025 - 2026, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetic (ANRE) urmează să ajusteze tarifele la gazele naturale.
Acum 2 ore
21:30
Ucraina rămâne fără Starlink plătit de Polonia. Gawkowski: vetoul lui Nawrocki este un „cadou pentru Rusia” # Radio Moldova
Polonia nu va mai putea plăti pentru Starlink în beneficiul Ucrainei. Motivul este vetoul impus de președintele Karol Nawrocki asupra legii privind ajutorul pentru ucraineni. Despre aceasta a anunțat ministrul digitalizării al Poloniei, Krzysztof Gawkowski.
21:30
În Rusia, începând cu 1 septembrie, felcerii și moașele, în lipsa sau în cazul absenței temporare a specialiștilor, vor putea îndeplini atribuțiile medicilor curanți, inclusiv ale terapeuților, pediatrilor și obstetricienilor-ginecologi, a declarat pentru „RIA Novosti” Tamara Frolova, membră a Comitetului Dumei de Stat pentru sănătate, scrie rbc.ru.
21:10
Rușii trebuie să înceapă să economisească individual pentru pensie de la 35–40 de ani, deoarece statul nu poate asigura plăți decente, a declarat deputatul Dumei Regionale din Moscova, Anatoli Nikitin. Potrivit acestuia, majoritatea cetățenilor consideră, conform sondajelor, că o pensie acceptabilă este de 50.000 de ruble, iar fiecare al treilea și-ar dori 50–100 de mii, scrie The Moscow Times.
Acum 4 ore
20:40
Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a menținut decizia instanței de Apel de a limita activitatea partidelor „Renaștere”, „Șansă”, „Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei” și „Victorie”, toate afiliate lui Ilan Șor. Magistrații CSJ au respins recursul formațiunilor, considerând concluziile primei instanțe corecte și întemeiate. Decizia este irevocabilă și nu echivalează cu dizolvarea partidelor.
20:20
La Comrat s-a desfășurat festivalul etniilor „Unitate prin diversitate”, dedicat promovării patrimoniului multicultural al Republicii Moldova. La eveniment au participat ansambluri folclorice din diferite regiuni ale țării, oferind publicului un spectacol variat de cântece și dansuri tradiționale moldovenești, găgăuze, bulgare sau ucrainene. Acesta face parte dintr-o serie de festivaluri etnice organizate de Agenția pentru Relații Interetnice.
19:20
Peste 64.000 de hectare de pădure, făcute scrum în Portugalia. Pompierii nu se retrag # Radio Moldova
Aproape 1.000 de pompieri au rămas mobilizați, luni, în centrul Portugaliei, pentru prevenirea reaprinderii unui incendiu de pădure stins cu o zi înainte, care, conform estimărilor preliminare, a ars o suprafață record de peste 64.000 de hectare, transmite Agerpres, citând AFP.
19:00
Tudor Topor - un vinificator care, timp de șase decenii, și-a transformat pasiunea în măiestrie # Radio Moldova
Un vinificator din Ungheni, care, timp de șase decenii a transformat pasiunea în măiestrie, combinând tradiția cu inovația, a ajuns la vârsta de 90 de ani. Tudor Topor rămâne a fi astăzi un simbol al acestui domeniu. În urma sa au rămas fabrici modernizate, rețete originale și mărci de vin apreciate peste hotare. Colegii, discipolii și pasionații de vin l-au omagiat pentru dedicarea și pasiunea sa.
18:50
Tudor Topor - un vinificator din țară care, timp de șase decenii, și-a transformat pasiunea în măiestrie # Radio Moldova
Un vinificator din Ungheni, care, timp de șase decenii a transformat pasiunea în măiestrie, combinând tradiția cu inovația, a ajuns la vârsta de 90 de ani. Tudor Topor rămâne a fi astăzi un simbol al acestui domeniu. În urma sa au rămas fabrici modernizate, rețete originale și mărci de vin apreciate peste hotare. Colegii, discipolii și pasionații de vin l-au omagiat pentru dedicarea și pasiunea sa.
Acum 6 ore
18:40
Serhii Tarnovschi a adus acasă medaliile cucerite la Campionatele Mondiale de la Milano # Radio Moldova
Canotorul Serhii Tarnovschi a adus noua sa „roadă” acasă! Sportivul care a cucerit o medalie de aur și una de bronz la Campionatele Mondiale de la Milano, a fost întâmpinat la Aeroportul Internațional Chișinău de prieteni, membri ai federației de profil și autorități.
18:20
Proiectul „Deșeuri Solide Chișinău”: Primăria cumpără utilaje moderne cu bani europeni # Radio Moldova
Primăria Chișinău va achiziționa echipamente moderne în valoare de 1,6 milioane de euro pentru gestionarea deșeurilor. Contractul pentru achiziția echipamentelor noi, în cadrul proiectului „Deșeuri Solide Chișinău”, a fost semnat luni, 25 august, de municipalitate cu reprezentanții companiilor JVCA Atrikod din Serbia și ELKOPLAST din Cehia, desemnate câștigătoare în urma unei licitații internaționale.
18:00
ELECTORALA 2025 // CEC a trimis spre reexaminare dosarul privind înregistrarea PDDM pentru participare la alegerile parlamentare # Radio Moldova
Cererea depusă de Partidul Democrat Modern din Moldova (PDMM) pentru înregistrarea la alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025 nu a acumulat luni, 25 august, suficiente voturi ale membrilor Comisiei Electorale Centrale (CEC) pentru a fi aprobată. Pentru participarea la alegeri a acestei formațiuni, succesoarea Partidului Democrat condus de Vladimir Plahotniuc, au votat trei membri ai CEC, patru au fost împotrivă, iar un membru al autorității electorale centrale s-a abținut. Astfel, dosarul va fi redistribuit unui alt raportor pentru reexaminare, iar chestiunea va fi pusă la vot într-o ședință ulterioară a CEC.
18:00
Ucraina rămâne fără Starlink plătit de Polonia. Gawkowski: veto-ul lui Nawrocki este un „cadou pentru Rusia” # Radio Moldova
Polonia nu va mai putea plăti pentru Starlink în beneficiul Ucrainei. Motivul este veto-ul impus de președintele Karol Nawrocki asupra legii privind ajutorul pentru ucraineni. Despre aceasta a anunțat ministrul digitalizării al Poloniei, Krzysztof Gawkowski.
17:40
Trafic suspendat în centrul capitalei pentru manifestările de Ziua Independenței în Republica Moldova. Ce artiști vor urca pe scenă # Radio Moldova
Traficul rutier pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, tronsonul cuprins între străzile Mitropolit G. Bănulescu-Bodoni și Alexandr Pușkin, va fi suspendat începând de luni, 25 august, ora 22:00, până miercuri, 28 august. Măsura a fost anunțată de Poliția Națională, în contextul organizării manifestărilor cultural-artistice dedicate Zilei Independenței.
17:30
Premierii de la Chișinău și Tel Aviv au discutat despre securitatea cetățenilor moldoveni și pelerinajul evreilor hasidici # Radio Moldova
Situația cetățenilor moldoveni aflați în Israel și recuperarea activelor furate din Republica Moldova de către grupul criminal Șor au constituit principalele subiecte ale discuției purtate luni, 25 august, la telefon de premierii Dorin Recean și Benjamin Netanyahu.
17:20
Expoziție inedită la Chișinău, cu ocazia Zilei Limbii Române: singura limbă latină vorbită în estul Europei # Radio Moldova
Istoria și bogăția limbii române sunt prezentate prin intermediul a 280 de documente expuse la Biblioteca Națională a Republicii Moldova, cu prilejul Zilei Limbii Române, marcate pe 31 august.
17:20
Zece familii din Comrat au sărbătorit 50 și 55 de ani de la căsătorie, într-un eveniment organizat de autoritățile municipale și locuitorii orașului. Această tradiție anuală, desfășurată pentru al nouălea an consecutiv în preajma Zilei orașului Comrat, are scopul de a onora familiile simbol al relațiilor durabile, pline de înțelegere, dragoste și angajament pe termen lung.
Acum 8 ore
16:40
Aproape trei mii de înotători au participat duminică la Cursa Intercontinentală de Înot pe Bosfor. Ajunsă la cea de-a 37-a ediție, competiția a conectat din nou, într-un mod simbolic, Asia și Europa. Sportivi din 81 de țări au luat startul pe distanța de 6,5 kilometri, au înfruntat curenți și și-au testat limitele.
16:10
„Țara suntem noi”: Stela Alexandrov, ofițer al Armatei Naționale, model de integritate și devotament # Radio Moldova
Militar prin vocație, maiorul de justiție Stela Alexandrov și-a ales profesia fiindcă a crezut mereu în valori precum onestitatea, integritatea și disciplina, principii care i-au ghidat întreaga carieră. Ofițer al Armatei Naționale din 2009, ea este al doilea protagonist al campaniei „Țara suntem noi”, lansată de televiziunea publică Moldova 1 cu ocazia Zilei Independenței.
16:10
Creștere alarmantă a cazurilor de Covid-19 și a altor infecții sezoniere, în R. Moldova # Radio Moldova
Numărul cazurilor de Covid-19 și al altor boli infecțioase este în creștere în Republica Moldova, în special în municipiul Chișinău. Autoritățile au confirmat prezența în Republica Moldova a unei noi subvariante Omicron a Covid-19 și recomandă în continuare populației să se vaccineze atât împotriva Covid, cât și a gripei.
16:00
Zelenski, mesaj către Ungaria: Poziția față de Ucraina influențează viitorul conductei „Drujba” # Radio Moldova
Noi tensiuni între Ungaria și Ucraina. Liderul de la Kiev, Volodimir Zelenski, a sugerat într-o conferință de presă că soarta conductei de petrol „Drujba” este direct legată de poziția Budapestei față de Ucraina și de aderarea acesteia la Uniunea Europeană. Drept reacție, ministrul de Externe al Ungariei i-a cerut lui Zelenski să înceteze să amenințe Budapesta.
16:00
Show de zile mari la Gala de box și kick-boxing "MSG Fight Night", organizată într-un club sportiv din Chișinău. Sportivii și-au împărțit pumni și picioare în ring, în cele 12 confruntări foarte spectaculoase.
15:40
Recensământ 2024: Mai mulți moldoveni cu studii superioare și o rată a alfabetizării de 99,6% # Radio Moldova
Fiecare a cincea persoană din R. Moldova are studii superioare, iar rata alfabetizării a crescut la 99,6% în R. Moldova. Potrivit datelor finale ale Recensământului populației și locuințelor din 2024, făcute publice luni, 25 august, femeile din R. Moldova sunt mai instruite, iar nivelul de studii al locuitorilor de la sate este mai scăzut în comparație cu cel al orășenilor.
15:30
Peste 75% din necesarul de gaze pentru iarnă, deja cumpărat. De unde vin livrările pentru R. Moldova # Radio Moldova
Republica Moldova intră mai pregătită în sezonul rece 2025-2026. Directorul interimar al Energocom, Eugeniu Buzatu, a declarat la emisiunea „Zi de zi” de la Radio Moldova că deja peste 75% din necesarul de gaze pentru perioada de iarnă a fost asigurat, prin contracte bilaterale și achiziții realizate pe platformele de tranzacționare din Uniunea Europeană.
15:20
Daniil Medvedev „și-a ieșit din pepeni” la US Open: fostul lider mondial al tenisului masculin a fost eliminat încă din primul tur # Radio Moldova
Daniil Medvedev și-a pierdut cumpătul la US Open. Tenismanul care evoluează sub drapel neutru a fost eliminat încă în runda inaugurală, iar pe parcursul partidei cu francezul Benjamin Bonzi, a avut, ca de obicei, și o reacție necontrolată.
15:10
Numărul secțiilor de votare pentru diaspora s-a triplat: 94 în 2014 versus 301 în 2025 # Radio Moldova
La alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025, cetățenii Republicii Moldova din diaspora vor avea acces la cea mai extinsă rețea de secții de votare de până acum. Comisia Electorală Centrală (CEC) a decis duminică, 24 august, deschiderea a 301 secții de votare peste hotare, inclusiv patru centre dedicate votului prin corespondență. Numărul secțiilor de vot în afara țării este de peste trei ori mai mare decât la scrutinul parlamentar din 2014, iar în unele state, precum Germania, rețeaua a fost extinsă de aproape 18 ori față de acum un deceniu. Dacă în 2014 secțiile erau organizate în 31 de țări, în prezent moldovenii din diasporă vor putea vota în 45 de state.
15:10
Primarul Capitalei acuză Guvernul de cheltuieli excesive pentru Ziua Independenței. Vodă: „Ceban răspândește minciuni despre guvernare” # Radio Moldova
Primarul Chișinăului, Ion Ceban, acuză Guvernul că ar planifica cheltuieli exagerate pentru organizarea, pe 27 august, a activităților dedicate Zilei Independenței. În replică, Daniel Vodă, purtătorul de cuvânt al Guvernului, susține că „ședințele operative de la Primărie au fost transformate în tribună de promovare a minciunilor și bârfelor politice”.
15:00
Din 2026, elevii ruși din clasele V–VII vor studia mai puțină engleză și mai multă „cultură spirituală” # Radio Moldova
Ministerul Educației din Rusia a pregătit un proiect de ordin care prevede ca, începând din septembrie 2026, numărul de ore de studiu al limbilor străine să fie redus de la 510 la 408. În școlile rusești, limba străină predată în principal este engleza, relatează Nastoiashee Vremea.
14:50
Recensământ 2024: Populația Republicii Moldova a scăzut cu 13% față de 2014 și îmbătrânește # Radio Moldova
Populația Republicii Moldova s-a redus cu aproximativ 13% în ultimul deceniu, potrivit rezultatelor finale ale Recensământului populației și locuințelor din 2024, prezentate luni, 25 august, de Biroul Național de Statistică (BNS). Datele relevă pierderi semnificative în rândul grupelor de vârstă activă, în special al celor de 20–29 de ani, unde ponderea a scăzut cu 7,5 puncte procentuale, precum și în rândul celor de 35–60 de ani.
Acum 12 ore
14:30
Recensământul 2024// Populația Moldovei s-a redus cu 13% în ultimul deceniu: vârsta medie a populației a ajuns la 40,6 ani # Radio Moldova
Populația Republicii Moldova s-a redus cu aproximativ 13% în ultimul deceniu, potrivit rezultatelor finale ale Recensământului populației și locuințelor din 2024, prezentate de Biroul Național de Statistică (BNS). Datele relevă pierderi semnificative în rândul grupelor de vârstă activă, în special 20–29 de ani, unde ponderea a scăzut cu 7,5 puncte procentuale, dar și în rândul celor de 35–60 de ani.
14:20
ELECTORALA 2025 // TikTok colaborează cu CEC și Stop Fals pentru a proteja utilizatorii din R. Moldova în campania electorală # Radio Moldova
TikTok anunță un set de măsuri speciale pentru a proteja integritatea platformei în contextul alegerilor parlamentare din Republica Moldova, programate pentru 28 septembrie 2025. Printre acestea se numără lansarea unui Centru Electoral în aplicație, dezvoltat în parteneriat cu Comisia Electorală Centrală (CEC), care va oferi utilizatorilor informații oficiale despre procesul de vot, precum și videoclipuri educaționale realizate împreună cu organizația „Stop Fals!”, menite să combată dezinformarea.
14:10
Real Madrid a repurtat a doua victorie consecutivă din actuala ediție a Primerei Division # Radio Moldova
Real Madrid a făcut show în etapa a 2-a a campionatului primei divizii spaniole de fotbal, cu Mbappé și Vinícius Júnior în prim plan. „Los Blancos” au învins în deplasare pe nou-promovata Real Oviedo cu scorul de 3:0.
13:50
„Ai grijă ce faci”: liderul Partidului „Șansa”, surprins cum intimidează un observator al Promo-LEX # Radio Moldova
Liderul Partidului „Șansa”, Alexei Lungu, a intimidat verbal un observator al Asociației Promo-LEX. Incidentul a avut loc duminică, 24 august, la un eveniment organizat la Orhei de partidul asociat organizației criminale „Șor”. Observatorul a sesizat poliția.
13:40
Soldați înarmați ai Gărzii Națională, patrulează străzile Washingtonului la ordinul lui Trump # Radio Moldova
Garda Națională Americană, mobilizată în Washington, a început să poarte arme duminică în capitală, unde peste 2.200 de soldați au fost desfășurați pentru a combate criminalitatea la cererea lui Donald Trump, a anunțat armata, potrivit AFP, citată de Hotnews.ro.
13:30
Ciprul își reafirmă sprijinul pentru R. Moldova și anunță că va promova extinderea UE în perioada deținerii președinției Consiliului Uniunii Europene # Radio Moldova
Republica Cipru susține ferm parcursul european al Republicii Moldova și va include dosarul de extindere a Uniunii Europene pe agenda președinției sale la Consiliul Uniunii Europene, pe care o va prelua de la 1 ianuarie 2026. Declarația a fost făcută luni, 25 august, la Chișinău de ministra pentru Afaceri Europene a Ciprului, Marilena Raouna, în cadrul unei conferințe de presă comune cu viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov.
13:20
Toate școlile din Chișinău sunt pregătite pentru a începe procesul de studii pe 1 septembrie, afirmă autoritățile municipale # Radio Moldova
Școlile din municipiul Chișinău sunt pregătite pentru începerea anului școlar. Verificările comisiilor specializate nu au evidențiat probleme majore, iar în trei instituții de învățământ preșcolar continuă lucrările de reparații, a raportat șeful adjunct al Direcției Generale Educație, Tineret și Sport (DGETS) a municipiului Chișinău, Andrei Pavaloi, la ședința operativă a serviciilor Primăriei Capitalei din 25 august.
13:20
Cipru își reafirmă sprijinul pentru Republica Moldova și va include dosarul extinderii pe agenda președinției sale la Consiliul Uniunii Europene # Radio Moldova
Republica Cipru susține ferm parcursul european al Republicii Moldova și va include dosarul de extindere pe agenda președinției sale la Consiliul Uniunii Europene, care începe la 1 ianuarie 2026. Declarația a fost făcută luni, 25 august, la Chișinău de ministra pentru Afaceri Europene a Ciprului, Marilena Raouna, în cadrul unei conferințe de presă comune cu viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov.
13:10
Poșta Moldovei a anunțat suspendarea temporară a recepționării trimiterilor cu conținut de marfă (pachete, colete, EMS) cu destinația Statele Unite, începând cu luni, 25 august. Măsura nu vizează corespondența simplă – scrisori și documente –, care va fi acceptată în continuare în circuitul poștal.
12:50
Toate școlile din Chișinău au trecut verificările, trei grădinițe rămân închise temporar pentru reparații # Radio Moldova
Școlile din Chișinău sunt pregătite pentru începerea anului școlar. Verificările comisiilor specializate nu au evidențiat probleme majore: toate instituțiile dețin autorizație sanitară, iar recomandările Direcției pentru Situații Excepționale privind accesul și ieșirile laterale au fost implementate. Nici inspectorii de la Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor nu au constatat nereguli. Totodată, în trei instituții de învățământ preșcolar continuă lucrările de reparații. Precizările au fost făcute de Șeful Direcției Generale Educație, Tineret și Sport (DGETS) a municipiului Chișinău, Andrei Pavaloi, la ședința operativă a serviciilor Primăriei Capitalei din 25 august.
12:40
Ministrul de Externe al Marelui Ducat de Luxemburg: Cetățenii R. Moldova sunt cei care trebuie să-și decidă viitorul, fără interferențe externe # Radio Moldova
Cetățenii R. Moldova sunt cei care trebuie să decidă viitorul R. Moldova, fără ca cineva din exterior să le dicteze ce trebuie să facă, iar autoritățile trebuie să depună eforturi pentru a construi un stat rezilient, a declarat ministrul Afacerilor Externe și Comerțului Exterior al Marelui Ducat de Luxemburg, Xavier Bettel, într-o conferință de presă susținută luni, 25 august, la Chișinău, împreună cu omologii din statele Benelux și din R. Moldova.
12:10
Ecovoucherele care nu au fost utilizate în perioada de valabilitate din diverse motive - fie beneficiarii au ignorat mesajul SMS, fie se aflau în afara țării etc. - își pierd valabilitatea și nu mai pot fi folosite ulterior. Totuși, vestea bună este că persoanele respective pot fi incluse din nou pe lista potențialilor beneficiari după o perioadă de șase luni. Directorul Centrului Național pentru Energie Durabilă (CNED), Ion Muntean, susține că economiile anuale de energie se ridică la aproximativ 6,6 milioane kWh, după ce beneficiarii au valorificat voucherele oferite în cadrul programului guvernamental care prevede înlocuirea electrocasnicelor vechi.
12:10
Se justifică în fața suporterilor: jucătorii FCSB-ului au suferit o nouă înfrângere în Superliga românescă de fotbal și au dat socoteală după eșecul cu FC Argeș # Radio Moldova
La campioana României, FCSB, se adâncește criza. Echipa bucureșteană a suferit a patra înfrângere în actuala ediție a Superligii românești de fotbal și a ajuns pe locul 12 în clasament, cu doar 5 puncte la activ. Într-un meci din cadrul etapei a 7-a, FCSB-ul a pierdut cu 0:2 pe teren propriu în fața formației FC Argeș Pitești.
12:00
„Viespile” și „vulturii roșii” au remizat în derby-ul etapei a 10-a din cadrul primei divizii moldovenești de fotbal # Radio Moldova
Remiză în derby-ul etapei a 10-a din cadrul primei divizii moldovenești de fotbal. Partida de la Tiraspol dintre Sheriff și Milsami Orhei s-a încheiat la egalitate, scor 1:1. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză.
11:50
Ministrul belgian de Externe: „Locul Moldovei este în Europa, iar Europa va fi mai puternică și mai sigură împreună cu R. Moldova” # Radio Moldova
Uniunea Europeană rămâne fermă pe poziția că suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova în cadrul hotarelor recunoscute internațional nu sunt negociabile, afirmă ministrul Afacerilor Externe al Regatului Belgiei, Maxime Prévot. Într-o conferință de presă susținută luni, 25 august, la Chișinău, împreună cu omologii din statele Benelux și din R. Moldova, oficialul belgian a apreciat faptul că R. Moldova a scăpat de dependența energetică față de Rusia.
11:50
Echipele naționale de rugby pe plajă ale Republicii Moldova au urcat pe podium la Campionatele Europene, pe care l-au și găzduit. Selecționata masculină a ajuns până în finală, în care a fost învinsă de Portugalia, iar cea feminină a terminat pe locul 3.
10:10
Republica Moldova cucerește pacienții străini: Tot mai mulți aleg să se trateze la Chișinău # Radio Moldova
Republica Moldova devine tot mai atractivă pentru pacienții străini, care aleg clinicile private pentru servicii medicale moderne, de calitate, la prețuri accesibile. În ultimii cinci ani, numărul acestora a crescut. Cei mai mulți pacienți vin din România și Italia, precum și din Ucraina, Germania, Elveția, Marea Britanie și SUA, apelând la stomatologie, chirurgie estetică, oftalmologie sau anumite intervenții complexe.
10:10
Ambasadorul Paun Rohovei: „Ucraina vrea o pace justă într-un război mai crud decât al Doilea Război Mondial” # Radio Moldova
Ambasadorul Ucrainei la Chișinău, Paun Rohovei, își dorește „o pace justă” pentru țara sa, declarând că războiul declanșat de Rusia este „mai crud decât cel de-al Doilea Război Mondial”. Într-un interviu acordat postului Moldova 1, diplomatul a subliniat importanța respectării integrității teritoriale a Ucrainei și a evidențiat solidaritatea Statelor Unite și a țărilor europene în oferirea de garanții de securitate pentru regiunea Mării Negre. În același timp, ambasadorul Rohovei a reafirmat angajamentul Ucrainei și al Republicii Moldova de a se integra în Uniunea Europeană.
10:10
„Țara suntem noi”, campanie marca Moldova 1, cu ocazia Zilei Independenței. Valentina Alexa, educatoare: „Libertatea e un dar de preț” # Radio Moldova
Cu ocazia Zilei Independenței, televiziunea publică Moldova 1 lansează campania „Țara suntem noi” – un proiect care aduce în prim-plan istorii autentice despre oameni simpli, dar remarcabili, care prin muncă, pasiune și responsabilitate contribuie zilnic la construirea viitorului Republicii Moldova.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.