Judecătorul Curții de Apel Centru, Mihail Diaconu, nu a trecut evaluarea externă a integrității.
PulsMedia,
30 aprilie 2025 13:00
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat evaluarea judecătorului Curții de Apel Centru, Mihail Diaconu, și a transmis raportul său Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), cu propunerea ca judecătorul să nu promoveze evaluarea externă a integrității.
• • •
Alte ştiri de PulsMedia
Acum 5 minute
17:20
„Suflă vântul în birouri” la mai multe inspectorate de poliție. Peste o mie de posturi vacante la IGP # PulsMedia
Poliția din Republica Moldova se confruntă cu un deficit de peste 1.100 de angajați. Aproape 700 de posturi vacante sunt pentru ofițeri și 460 pentru subofițeri, arată raportul Inspectoratului General al Poliției (IGP) pentru primul trimestru al anului, transmite IPN.
17:20
Iulian Baltag este profesor de șah și triplu campion al Moldovei la categoria seniori. Cu o experiență vastă atât ca jucător, cât și ca antrenor, Iulian continuă să inspire și să formeze noi generații de pasionați ai șahului. În acest interviu, ne vorbește despre ce înseamnă performanța în șah, ce calități trebuie să aibă un copil pentru a deveni campion și de ce șahul merită un loc în programa școlară.
Acum 15 minute
17:10
„Suflă vântul în birouri” la mai multe inspectorate de poliției. Peste o mie de posturi vacante la IGP # PulsMedia
Poliția din Republica Moldova se confruntă cu un deficit de peste 1.100 de angajați. Aproape 700 de posturi vacante sunt pentru ofițeri și 460 pentru subofițeri, arată raportul Inspectoratului General al Poliției (IGP) pentru primul trimestru al anului, transmite IPN.
Acum 4 ore
15:00
(VIDEO) Se dă startul reconstrucției anunțate în ianuarie? Spațiile comerciale intră de mâine în gestiunea Aeroportului Internațional Chișinău # PulsMedia
Începând cu 1 mai 2025, Aeroportul Internațional Chișinău preia gestionarea directă a spațiilor comerciale din segmentul Travel & Retail. Anunțul a fost făcut marți printr-un comunicat informativ publicat de administrația aeroportului.
13:50
(VIDEO) Tânăr din Bălți, încătușat de Poliția mun. Chișinău pentru escrocherii de peste 400 mii de lei # PulsMedia
Un tânăr de 20 de ani din Bălți, documentat de polițiști pentru comiterea a cel puțin două episoade de escrocherii bancare. Prejudiciul a fost estimat la aproximativ 446.000 de lei.
13:40
Noaptea trecută, polițiștii de patrulare au prevenit o tragedie, stopând pe strada Grigore Alexandrescu din capitală un Volkswagen condus haotic. Șoferul, cu vârsta de 46 de ani, a fost supus testului Drager, care a indicat o concentrație de 1,32 mg/l alcool în aerul expirat.
Acum 6 ore
13:10
Bǎrbatul care a evadat din Penitenciarul din Taraclia a fost reținut cu puțin timp în urmă de organele de drept, anunță IGP.
13:00
Judecătorul Curții de Apel Centru, Mihail Diaconu, nu a trecut evaluarea externă a integrității. # PulsMedia
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat evaluarea judecătorului Curții de Apel Centru, Mihail Diaconu, și a transmis raportul său Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), cu propunerea ca judecătorul să nu promoveze evaluarea externă a integrității.
12:10
(VIDEO) Bărbat din Nisporeni, încătușat cu mascați pentru că „l-a rugat online” pe Putin să o bombardeze pe Maia Sandu cu o rachetă „Oreşnik” # PulsMedia
Un bărbat de 35 de ani din raionul Nisporeni – reținut de ofițerii INI, pentru distribuirea în spațiul public a unui mesaj care instigă la acțiuni teroriste în adresa unui demnitar de stat.
12:00
Violență în familie, la Edineț. Tânăr condamnat la ani de pușcărie, după ce și-a lovit soția cu toporul # PulsMedia
Un bărbat de 29 de ani a fost condamnat la 3 ani și 6 luni de închisoare pentru violență în familie. Fiind în stare de ebrietate alcoolică, acesta și-ar fi agresat fizic soția, aplicându-i o lovitură cu toporul în zona antebrațului drept.
12:00
Moldovean, reținut de FSB și bănuit că lucra cu serviciile ucrainene. Ar fi transportat explozibil # PulsMedia
Încă un moldovean a fost reținut de Serviciul Federal de Securitate al Rusiei (FSB), fiind bănuit că ar fi lucrat cu serviciile speciale ucrainene. Autoritățile de la Moscova anunță că bărbatul ar fi transportat explozibil.
Acum 8 ore
11:20
Deputatul Vasile Bolea a calificat presupusele scene de violență drept „nimic ieșit în comun” și a subliniat că, de fapt, „nu a fost un act de agresiune” din partea sa, ci o încercare de a o „calma” pe soția sa, care a avut „o ieșire emoțională”. Cazul în care este vizat Vasile Bolea a ajuns în atenția publică după ce, pe 25 aprilie, unul dintre copiii parlamentarului a sunat la 112 și a spus operatorului că „mama este agresată de tata”.
11:00
Victor Ponta a anunțat pe cine sună dacă România e amenințată militar: „Am o relație personală cu președintele Trump” # PulsMedia
Victor Ponta a spus marți seara, la dezbaterea electorală organizată de TVR, că în cazul în care va fi președinte și România va fi amenințată militar, îl va suna pe Donald Trump.
10:50
Mii de euro pentru un permis de conducere. Chișinăuiancă în vizorul CNA pentru trafic de influență # PulsMedia
O femeie din Chișinău este cercetată de ofițerii CNA și procurorii din cadrul Procuraturii mun. Bălți într-un dosar de trafic de influență. Aceasta este bănuită că ar fi pretins mijloace financiare ilicite de la o persoană pentru a o ajuta să-și perfecteze permisul auto de categoria „B”.
09:40
Bărbat din Soroca, condamnat la 23 de ani de închisoare pentru omor cu deosebită cruzime, viol și implicarea unui minor în activitate criminală # PulsMedia
Procuratura Soroca informează că a obținut recent o sentință de condamnare într-un dosar penal de o gravitate excepțională, ce vizează un bărbat în vârstă de 28 de ani, originar din raionul Soroca. Acesta a fost acuzat de comiterea mai multor infracțiuni: omor cu deosebită cruzime, viol, violare de domiciliu și atragerea unui minor la activitate criminală.
Acum 12 ore
09:10
Turbulențe în procesul fostului director Air Moldova, Iulian Scorpan. Câți bani vrea de la compania care l-a demis # PulsMedia
Curtea de Apel Centru a respins ca fiind fără temei contestația fostului director al Air Moldova, Iulian Scorpan. Hotărârea a fost aprobată la mijlocul lunii curente. Deși este definitivă, soluția poate fi contestată la Curtea Supremă de Justiție. Scorpan solicită în instanță anularea ordinului de demitere, din septembrie 2019, restabilirea în funcție, dar și prejudicii de 400 de mii de lei, scrie Anticorupție.MD.
08:50
Cazurile penale pentru consum și circulație de droguri au crescut cu un sfert într-un an # PulsMedia
În primul trimestru acestui an, IGP a pornit 337 de cauze penale pentru infracțiuni privind consumul și circulația ilegală a drogurilor, mai mult cu 31,64% decât în perioada similară a anului trecut. În instanțele de judecată au fost expediate mai puțin de jumătate din cauzele penale – 154, transmite IPN.
08:40
Cazul lui Igor Fediuș. (SURSE) Încarcerat la Penitenciarul Nr.11 Bălți, după ce ar fi răpit un copil de pe o stradă din Rădenii Vechi # PulsMedia
În ultimele zile, pe rețelele de socializare, mai mulți activiști, printre care și liderul Partidului Democrația Acasă, Vasile Costiuc, au anunțat cu referire la surse despre faptul că Igor Fediuș ar fi fost arestat, iar ulterior aceleași voci au anunțat că acesta ar fi fost bătut până la moarte. Potrivit surselor PulsMedia.MD, apropiate anchetei, Fediuș ar fi fost reținut în dosarul cu Nr. 2025360086, după ce ar fi răpit un copil, dar și a primit mandat de arest în Penitenciarul Nr.11 Bălți
08:10
Mită de peste 2000 de dolari, refuzată de un polițist de frontieră pe Aeroportul Internațional Chișinău # PulsMedia
Un angajat al Inspectoratului General al Poliție de Frontieră a refuzat să primească o mită de peste două mii de dolari și a denunțat cazul. Incidentul a avut loc ieri-seara, în jurul orei 18:00, pe Aeroportul Internațional Chișinău, susțin sursele PulsMedia.MD din cadrul IGPF.
07:50
Poliția va fi regionalizată în trei direcții regionale și două teritoriale. Mai exact, vor fi instituite trei direcții regionale de poliție – Nord, Centru și Sud, dar și două direcții teritoriale – a municipiului Chișinău și a UTA Găgăuzia. Un proiect de lege care prevede acest lucru a fost examinat de membrii Comisiei securitate națională, apărare și ordine publică.
07:30
Trei persoane au fost ucise într-un atac armat în Suedia, cel puţin un suspect a reuşit să fugă # PulsMedia
Trei persoane au fost ucise într-un atac armat, marţi seara, la Uppsala, la aproximativ 60 de kilometri nord de Stockholm, a anunţat poliţia suedeză, care verifică piste ce indică cel puţin un suspect, relatează AFP.
Acum 24 ore
21:30
Guvernul a aprobat Regulamentul cu privire la desfășurarea activității de autoservice, stabilind condiții clare de funcționare pentru atelierele auto, începând cu dotarea tehnică minimă, calitatea serviciilor și până la gestionarea deșeurilor rezultate din reparații.
21:10
Consiliul Național al Partidului Nostru a aprobat noul simbol al formațiunii: strugurele – simbolul unității naționale # PulsMedia
Pe 29 aprilie, în cadrul ședinței Consiliului Național al Partidului Nostru, a fost aprobat oficial noul simbol al formațiunii: ciorchinele de strugure. Președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, a vorbit despre semnificația acestui simbol într-o perioadă în care țara are nevoie de unitate, responsabilitate și soluții reale.
21:10
Suport financiar unic pentru familiile cu copii și persoanele cu dizabilități, în contextul sărbătorilor pascale # PulsMedia
Copiii născuți în perioada 1 aprilie 2020 - 30 aprilie 2025, vor beneficia de un suport de 1500 de lei fiecare. Câte 5000 de lei vor primi copiii cu dizabilități, beneficiari ai alocațiilor de stat. De asemenea, persoanele adulte cu dizabilități severe vor primi câte 5000 de lei.
21:00
(FOTO) Angajații Poliției de Frontieră, premiați la un turneu internațional de box în Lituania # PulsMedia
Polițiștii de frontieră, Andrei Zaplitnîi și Valeriu Razmerița, au reprezentat cu onoare Republica Moldova în cadrul Turneului Internațional de Box „A. Socikas Tournament”, desfășurat în perioada 22–28 aprilie, în orașul Kaunas, Lituania.
21:00
Mesajul președintei Maia Sandu, la Congresul PPE: „Rusia vrea să transforme Moldova într-un coridor de influență” # PulsMedia
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a rostit un discurs ferm în cadrul Congresului Partidului Popular European, desfășurat în perioada 27–29 aprilie în Spania. Ea a transmis un mesaj de solidaritate europeană și a reafirmat angajamentul țării pentru parcursul său proeuropean, în ciuda amenințărilor hibride venite din partea Rusiei.
20:50
Iurie Ciocan, PSD România: “Veteranii războiului de la Nistru trebuie cinstiți la fel ca toți veteranii poporului român” # PulsMedia
Cu prilejul Zilei Veteranilor de Război, marcată anual în România pe 29 aprilie, Iurie Ciocan, președintele Organizației Teritoriale Chișinău a PSD România, a transmis un mesaj de respect și recunoștință pentru toți cei care au luptat sub tricolor, cu un accent special pe veteranii conflictului armat din 1992 de la Nistru.
20:50
Partidul Socialiștilor ar putea deveni Partidul Suveraniștilor. Dodon: Corespunde mai bine ideologiei noastre # PulsMedia
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova ar putea deveni Partidul Suveraniștilor din Republica Moldova. Declarația a fost făcută de Igor Dodon, liderul formațiunii, în cadrul unui interviu. Socialistul susține că această denumire „corespunde mai bine ideologiei noastre”.
20:40
Confuzie pe marginea construcției Centrului pentru reciclarea deșeurilor? Precizările autorităților municipale # PulsMedia
Confuzie pe marginea construcției Centrului pentru reciclarea deșeurilor în Chișinău, proiect despre care a anunțat ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, marți, 29 aprilie. Primăria Capitalei susține că, Centrul de management integrat al deșeurilor, care urmează a fi construit pe terenul cu suprafața de 15 ha, transmis de către Consiliul municipal Chișinău către stat, va deservi exclusiv municipiul Chișinău și suburbiile.
20:40
Pe 9 mai Republica Moldova omagiază victoria împotriva nazismului și celebrează totodată valorile care unesc Europa. Ceremoniile solemne de comemorare vor avea loc la Memorialul Eternitate, iar Piața Marii Adunări Naționale va găzdui tradiționalul Orășel European.
20:30
O nouă adunare ”Moldova Europeană” va avea loc în Piața Marii Adunări Naționale. Ce buget a planificat Guvernul # PulsMedia
În plin an electoral, autoritățile au decis să repete mitingul în susținerea integrării europene. Ca și în 2023, Guvernul va organiza în Piața Marii Adunări Naționale un eveniment în masă, întitulat ”Moldova Europeană”.
20:20
(FOTO) „A uitat” să indice în acte marfă de circa 300 mii de lei, însă a fost depistat în a doua linie de control vamal # PulsMedia
Ofițerii Echipelor mobile ale Vămii au stopat pentru verificări un camion de model „Scania R 410”, ce se deplasa din Polonia. Șoferul transporta plante decorative și pomi de conifere.
20:00
Cu ocazia Zilei Internaționale a Muncii, Guvernul Republicii Moldova declară angajamentul de a susține salariații prin politici care duc la creșterea veniturilor și la protejarea drepturilor în muncă. În contextul acestei zile, autoritățile au prezentat progresele înregistrate în ultimii ani și măsurile luate pentru combaterea muncii nedeclarate și pentru crearea unui mediu de muncă sigur.
20:00
În perioada 21-28 aprilie curent, 17740 cetățeni au solicitat ambulanța, inclusiv 2186 la copii. Din numărul total de solicitări - 480 au fost inutile, care nu corespundeau criteriilor de urgențe medico-chirurgicale. După acordarea ajutorului medical la etapa de prespital 7069 pacienți, dintre care 1310 copii au fost transportați la spital.
19:40
64 de secții de votare pentru alegerea președintelui României vor fi organizate pe teritoriul Republicii Moldova. Majoritatea vor fi amenajate în centrul țării – 38 de secții, la nord – 18, iar la sud – 8.
19:40
Președintele american Donald Trump a declarat că el crede că „salvează” Ucraina și că face o „mare favoare” acestei țări, scrie marți Sky News.
19:30
Racheta Vega C ce a fost lansată marți, la ora locală 06:15 (09:15 GMT) de la portul spațial european Kourou din Guyana Franceză, a plasat cu succes pe orbită satelitul Biomass, noua misiune a Agenției Spațiale Europene (ESA) pentru studierea pădurilor.
19:20
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, îndeamnă cetățenii moldoveni din diasporă să se înregistreze prealabil pentru a putea vota mai aproape de orașul în care locuiesc la alegerile parlamentare care vor avea loc în toamna acestui an. Într-un mesaj pe rețelele de socializare, speakerul scrie că, în scrutinele anterioare, peste 113.000 de moldoveni s-au înregistrat. Totodată, Igor Grosu a mai adăugat: „sunt sigur că putem fi mai mulți”.
19:10
Un bărbat supărat pe feministe și telenovele postase on-line planurile unui masacru. A atacat cu arbaleta mai multe persoane, după care s-a sinucis # PulsMedia
Un bărbat înarmat cu o arbaletă și o armă de foc a atacat două femei, sâmbătă după-amiaza, în Leeds, UK, la popularul Otley Run din Headingley, un eveniment studențesc popular, unde tinerii merg din pub în pub. Individul, care a murit în urma unei răni autoprovocate, postase pe Facebook planurile „masacrului”.
19:00
Pe 9 mai, Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău devine locul unde cetățenii sunt invitați să descopere ce înseamnă Europa. Rezultatele cooperării dintre Moldova și Uniunea Europeană vor fi prezentate la tradiționalul Orășel European, care va găzdui misiuni diplomatice, instituții guvernamentale și proiecte finanțate de UE. Activitățile vor începe la ora 13.00.
18:40
22 de persoane au murit într-un incendiu izbucnit într-un restaurant din China. „O lecţie care dă de gândit”, a comentat liderul Xi Jinping # PulsMedia
Un incendiu izbucnit într-un restaurant din oraşul Liaoyang, din nord-estul Chinei, a ucis marţi 22 de persoane, a anunţat agenţia oficială de ştiri Xinhua. „O lecţie care dă de gândit”, a spus liderul chinez Xi Jinping despre cel mai recent dintr-o serie de incidente mortale similare care au avut loc în întreaga ţară, relatează Reuters.
18:30
Ulei de măsline, rechemat din comerț la solicitarea agentului economic. Consumatorii, îndemnați să-l returneze # PulsMedia
În atenția consumatorilor! Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) anunță despre rechemarea unui produs alimentar din comerț, la solicitarea agentului economic.
18:20
(VIDEO) Un bărbat și-a ucis prietenul, a comandat o pizza și după a sunat la poliție să spună ce a făcut # PulsMedia
Un bărbat și-a ucis prietenul, a comandat o pizza și abia apoi a sunat la Poliție să mărturisească crima. Caine Lonsdale, în vârstă de 34 de ani, l-a omorât pe Jonathan Dittia, în vârstă de 40 de ani, pe 17 septembrie 2024.
18:10
Uniunea Europeană ia în considerare posibilitatea de a continua procesul de aderare cu Republica Moldova, decuplând Ucraina, întrucât eforturile Kievului de a adera la blocul comunitar sunt blocate de Ungaria. Declarația a fost făcută de către comisarul european pentru extindere, Marta Kos.
17:50
Un moldovean s-a pornit spre Dublin cu zeci de pachete de țigări, dar IGPF i-a dat planurile peste cap pe Aeroportul Internațional Chișinău # PulsMedia
Polițiștii de frontieră de la Aeroportul Internațional Chișinău au contracarat o tentativă de scoatere ilicită a produselor din tutun din țară. Un bărbat în vârstă de 49 de ani, deținător al dublei cetățenii (RM/ROU), care urma să călătorească pe ruta „Chișinău – Dublin”, a fost depistat în timp ce încerca să transporte ilegal 120 de pachete de țigări.
17:50
Avocat din Chișinău, condamnat pentru escrocherie și privat de dreptul de a exercita activitatea # PulsMedia
La 29 aprilie, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, la recunoscut vinovat pe un avocat din Chișinău de comiterea escrocheriei, cauzând daune considerabil. Instanța a dispus o pedeapsă cu amendă în mărime de 65 mii de lei și a fost privat de dreptul de a exercita activitatea de avocat pe un termen de 3 ani.
Ieri
17:20
Tânără însărcinată în luna a șasea și iubitul ei, bătuți de trei indivizi băuți, la Ialoveni # PulsMedia
Un cuplu a ajuns la spital, după ce ar fi fost victimele a trei indivizi băuți. Incidentul a avut loc în noaptea de duminică, 27 aprilie., în jurul orei 23?34, pe o stradă din localitatea Văsieni. din raionul Ialoveni, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.
16:50
Guvernul construiește o Moldovă europeană, sigură și prosperă – o țară în care fiecare cetățean beneficiază de servicii mai bune, infrastructură modernizată și noi oportunități de dezvoltare. Principalele acțiuni în acest sens se regăsesc în Planul Național de Dezvoltare (PND) pentru anii 2026-2028, aprobat de Executiv.
16:40
Marian Lupu, liderul partidului Respect Moldova: „Victor Ponta este președintele potrivit pentru vremuri grele” # PulsMedia
Marian Lupu, liderul formațiunii Respect Moldova, susține că Victor Ponta este singurul candidat capabil să facă față provocărilor actuale din România și Republica Moldova. Într-o declarație recentă, Lupu a subliniat necesitatea unui lider cu experiență și rezultate dovedite.
16:00
Dodon, după scandalul din familia deputatului Bolea: „Un bărbat puternic nu și-ar permite vreodată să agreseze o femeie” # PulsMedia
Ex-președintele Igor Dodon a comentat scandalul din familia deputatului Vasile Bolea, care i-a fost coleg de partid. „Un bărbat puternic nu și-ar permite niciodată să agreseze o femeie, mai ales soția, e poziția mea de viață. Le doresc să treacă peste această situație, să rămână împreună, să crească copiii”, a declarat liderul PSRM la UNInterviu pentru UNIMEDIA.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.